NA SEVER!

Hezké dopoledne přeji. Dnes jsem zase odcestovala, tentokrát směr Linz, ale chtěla bych psát o Polsku. Kdo mě sleduje na instagramu (@forty_odd), tak už určitě ví, že bude řeč o Wroclavi. Historické město s mnoha náměstími (polsky rynek), porovnatelné s městy daleko na severu. Severský styl je vidět všude. Jezdím do Wroclawi každoročně, ale v tuto dobu jsem zde byla poprvé. Jen tak, na výlet. Nečekala jsem nic převratného. Ale jen jsem vešla na první náměstí, užasla jsem údivem. A že se mi to často nestává. Město už ustrojené do nastávajícího adventu v plné parádě. Ne prvoplánová turistická atrakce jakou znám z Vídně nebo z Drážďan, ale příjemná vánoční atmosféra, kterou si užívají hlavně místní, mě vtáhla do vánoční nálady. Stánky s krásným zbožím, a to opravdu! Nakoupila jsem pár krásných dárečků. Co náměstíčko, to trh.

wroclaw rynek glowny

 

Mezi stánky  mají i děti o zábavu postaráno. Dřevěné budky s pohádkovými postavičkami vypravující  různé pohádky, které všichni známe. A polštině je docela dobře rozumět. Dokonce se mohou i svézt na Polárním expresu nebo se vznést do vzduchu se saněmi  Santa Klause. A když ani tohle vyžití dětem nestačí, ve městě je cca 250 trpaslíků, kteří jsou poschovávaní na různých místech. Jejich hledání je velká zábava, to mohu potvrdit i já.

Ubytovávám se v Polsku pokaždé v jednom a tom samém hotelu jménem PURO hotel. Moderní hotel se sofistikovaným designem nacházející se v centru města. Puro hotel má stylové interiéry s  uměleckými sbírkami. Puro nemá klasickou recepci tak, jak ji známe a poprvé jsem byla lehce bezradná. Ale teď už se tomu jen směju. Na pokoji vše ovládáte prostřednictvím tabletu. Jak osvětlení tak i  teplotu. Heslo pro wifi obdržíte formou zprávy právě na tablet. Úžasný moderní hotel se všemi vychytávkami, na které si jenom vzpomenete. A pracují v něm pouze mladí a příjemní lidé. Ale největší vychytávka pro mě je automat na pití. Ne, že bych žadný nikdy neviděla, ale tady v hotelu, kdykoliv mám chuť na kávu či čaj, je nápoj zdarma. Stačí jen přiložit kartu od pokoje. Samozřejmostí jsou kelímky to go. No co víc si přát! Z hotelu vždy stylově s kelímkem v ruce. 🙂

PURO HOTEL

 

Wroclaw mám ale stejně nejraději z jednoho důvodu. Jsem nadšená ze zdejších barů a restaurací. Každá je jiná a v jiném stylu. Ne, že bychom je neměli i u nás, ale tady je to jiné. Nejde to snad ani popsat, to se musí zažít.

Vždycky mi přijde, že v Polsku jsou lidé více duchovněji založení než my. Je to tím, že jsou silně věřící? Jsou to často maličkosti, ale všímám si toho. Třeba květinky. Mají je otevřené do 22 hodin! A víte proč? Málokterá žena zde nedrží v ruce květinu koupenou od muže, prostě jen tak. Ruku na srdce, které by se to nelíbilo? Tak už víte, proč mám Polsko ráda? Mnozí létají na sever a básní o něm, přitom podobný malý sever máme za humny. Jestli mohu doporučit, zkuste letos adventní výlet k severním sousedům. Nebudete litovat. I já se tam ještě letos podívám. No a nebyla bych to já, kdybych nepozorovala street style. A opět musím chválit! Nejběžnější oblečení je kabát a boty do města. Místní opravdu nepotkáte v oblečení na výstup na Matterhorn a čím větší batoh, tím lépe, snad aby mohli lépe obtěžovat okolní návštěvníky (vždy si představuji, co se v nich skrývá – cepíny, mačky, nebo snad stany?). Chápu, že je v tom teplo, ale je to oblečení určené pro sport a já nikdy nikoho nevidím sprintovat nebo lyžovat.

Mějte se krásně a v pátek outfit z Wroclawi , tedy teddy bear cout.

Vaše medvědice Adéla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *